اعلامِ اسامی فیلم‌‌های ایرانی جشنواره جهانی فیلم فجر/ 12 فیلم خارجی و 3 فیلم ایرانی!

 35 کل نمایش,  1 نمایش امروز

به گزارش خبرنگار فرهنگی تلویدیو به نقل از خبرگزاری تسنیم، بعد از اعلام و تبلیغات دو هفته‌ای فیلم‌های خارجی جشنواره جهانی فیلم فجر، امروز طلسم تبلیغات فیلم‌های ایرانی نیز شکسته و معلوم شد که در حال حاضر تنها سه فیلم ایرانی در بخش سینمای سعادت این جشنواره شرکت می‌کنند! حال آنکه 12 فیلم خارجی در این بخش مورد داوری قرار خواهند گرفت.

لازم به ذکر است که بخش سینمای سعادت رقابتی‌ترین بخش جشنواره جهانی فیلم فجر است که در آن تعداد فیلم‌های ایرانی این دور در واقع یک چهارم فیلم‌های خارجی است.

منصور سرتیپی قبلاً در مصاحبه‌ای با تسنیم از عدم تبلیغات و اعلان فیلم‌های ایرانی راه‌‌یافته به جشنواره جهانی فیلم فجر انتقاد کرده بود و حالا که بعد از نزدیک به سه هفته از آغاز اعلام اخبار فیلم‌های خارجی جشنواره می‌گذرد معلوم شده است که تنها 3 فیلم ایرانی در کنار 12 فیلم خارجی در جشنواره شرکت خواهند کرد! به نظر می‌رسد که بنابراین احتمال دستیابی فیلم‌های خارجی به جوایز اصلی این دور از جشنواره چندین برابر بیشتر از فیلم‌های ایرانی است و حضور محصولات ایرانی بیشتر برای خالی نبود عریضه است تا شرکت جدی در جشنواره.

باید دید در بخش دیگر رقابتی جشنواره یعنی جلوه‌گاه شرق چه تعداد فیلم‌های ایرانی در کنار آثار خارجی شرکت می‌کنند و آیا عدالت در خصوص فیلم‌های داخلی و فیلمسازان ما رعایت می‌شود یا خیر؟

در هر حال فیلم‌های ایرانی راه‌یافته به بخش آثار بلند سینمای سعادت که ستاد خبری جشنواره اعلام کرده است عبارتند از: «میجر» به کارگردانی احسان عبدی‌پور، «شهربانو» به کارگردانی مریم بحرالعلومی و «گیسوم» به کارگردانی نوید به‌تویی.

«میجر» فیلمی به نویسندگی و کارگردانی احسان عبدی‌پور است که در خلاصه داستان آن آمده: «ورود یک سگ ردیاب آلمانی به اسکله گمرک، که به هیچ‌وجه من الوجوه قابل مذاکره و معامله نیست، نظم شهر را به هم ریخته است.» حمید فرخ‌نژاد تهیه‌کنندگی این فیلم را بر عهده دارد. همچنین فرخ‌نژاد، اکبر اودود، آرش ملکی، فروغ قجابگلو، ایرج صغیری، رامتین بالف، حمید باغکی و… از بازیگران این فیلم‌اند.

«شهربانو» دیگر فیلم ایرانی پذیرفته شده در بخش سینمای سعادت، به نویسندگی پژمان تیمورتاش و کارگردانی مریم بحرالعلومی است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «شهربانو مادر سه فرزند است که به جرم انتقال مواد مخدر به حبس ابد محکوم شده است. او پس از 11 سال زندان، برای شرکت در عروسی پسرش برای چند روز از زندان آزاد شد. با این حال، این آزادی موقت او را با جنبه دیگری از زندگی خود و خانواده‌اش قبل از بازگشت به زندان روبه‌رو می‌کند.» پگاه احمدی و مریم بحرالعلومی تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده دارند. فرشته صدرعرفایی، بهناز جعفری، گلاره عباسی، سامان صفاری، محمد ولیزادگان، علی کیان ارثی، بهرنگ علوی، یوسف تیموری، ترنم کاظمی و مه‌لقا باقری از بازیگران این فیلم‌اند.

فیلم «گیسوم» به نویسندگی و کارگردانی نوید به‌تویی که به این بخش از جشنواره جهانی فیلم فجر راه پیدا کرده است درباره زن جوانی است که پس از مرگ مادرش متوجه می‌شود، پدرش زنده است. او که به دلیل کنجکاوی مجبور می‌شود، از فرانسه به ایران بیاید تا پس از 30 سال او را پیدا کند. او به همراه همسرش و گروهی از دوستان قدیمی برای یافتن پدرش به شمال ایران سفر می‌کند. اما به تدریج، در طول این سفر، همسر این زن جوان و دوستانش می‌فهمند که او رازهای نگفته بسیاری دارد. سعید سعدی تهیه‌کنندگی فیلم «گیسوم» را برعهده دارد. پگاه آهنگرانی، شاهرخ فروتنیان، رضا داوود نژاد، مارال بنی‌آدم، حسین صفویان، شبنم گودرزی و سلمان فرخنده از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

انتهای پیام/

بازدیدها: 0

نظرات 0 در انتظار بررسی 0 تایید شده

آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.