انیمیشن محصولی استراتژیک است/ وی‌او‌دی‌ها ترجیح می‌دهند فیلم و سریال بسازند

 56 کل نمایش,  1 نمایش امروز

به گزارش تلویدیو به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در برنامه «شهر فرنگ» که با اجرای حمیدرضا مدقق روی آنتن شبکه خبر می‌رود، موضوع «سینمای انیمیشن ایران، فرازها و فرودها» با حضور امیرمحمد دهستانی فیلمساز این حوزه، استاد دانشگاه و معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و کیانوش دالوند کارگردان و فیلمنامه‌نویس حوزه انیمیشن بررسی شد.

کیانوش دالوند در ابتدای این برنامه در پاسخ به سؤال مدقق درباره نمره‌ای که به انیمیشن‌های ایرانی می‌دهد گفت: نمره میانگین که به تولیدات انیمیشن ایرانی از نظر کیفی و تکنیکی می‌دهم نمره بالایی است، اما به لحاظ داستانی نمره 15  می‌دهم.

امیر محمد دهستانی صحبت‌هایش را این طور آغاز کرد: انیمیشن خوب و ضعیف داریم و تعداد انیمیشن‌های ضعیف بسیار کم است و اغلب آنها متوسط است. بچه‌های انیمیشن کارکشته و حرفه‌ای‌تر از 10 سال قبل شده‌اند و نمره کلی که من می‌دهم 15 است. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که همه کشورهای جهان صاحب انیمیشن نیستند و از این منظر ما صاحب جایگاهی ویژه هستیم. در حوزه انمیشن کوتاه نمره ما می‌تواند 18 باشد. زیر ساخت‌های کار در حوزه فیلم کوتاه انیمیشن کمی ساده‌تر از فیلم سینمایی است.

کیانوش دالوند در بخش دیگری از این بحث درباره وابستگی انیمیشن به بودجه‌های دولتی گفت: نظرهای مختلفی در این باره وجود دارد، اما بودجه دولتی که در این بخش هزینه می‌شود کمی به این حوزه آسیب زده است. این که دولت اهتمام به تولید دارد و بودجه می‌دهد خوب است، اما سوء مدیریت باعث مشکلاتی می‌شود. وقتی از بودجه صحبت می‌کنیم، باید ببینیم مبلغ آن چقدر است؟ چطور هزینه و تقسیم می‌شود؟ چرا گاهی هست و گاهی نیست؟ تخصیص بودجه دولتی مشکل‌دار نیست، اما نباید دست فیلمساز به خاطر آن بسته شود. بودجه می‌تواند زمینه‌ساز صنعتی شدن انیمیشن شود، اما آن‌قدر دخالت، کارشناسی و مسائل مختلف وجود دارد که گاهی نتیجه کار از دست می‌رود. البته این فقط در بخش دولتی مشهود نیست، در بخش خصوصی هم گاهی این سوء مدیریت را می‌بینیم.

دهستانی درباره تخصیص بودجه دولتی برای تولید انیمیشن گفت: این موضوع مسبوق به سابقه و در بسیاری از کشورهای جهان قابل مشاهده است. در فرانسه که دولت رویکرد فرهنگی دارد و موضوع تهاجم فرهنگی هم برای آنها مثل ما جدی است، این حمایت وجود دارد. نه به دلیل مسئولیتی که در مرکز گسترش دارم، بلکه به دلیل تجربه و سوابقم موافق حمایت دولتی‌ام، اما طبیعتاً چگونگی این حمایت مهم است و همان‌طور که آقای دالوند گفتند این که یک باره ممکن است حمایت‌ها قطع شود، مشکل‌ساز است.

معاون انیمیشن مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در بخش دیگری از این برنامه گفت: روند تولید انیمیشن دشوار و زمان بر است و این زیاد ربطی به سیستم ندارد. گاهی استودیوها می‌خواهند استانداردهایی را حفظ کنند و متأسفانه این روش، منجر به کندشدن تولید می‌شود. مرکز گسترش در طی سال‌ها از تولید انیمیشن حمایت کرده است، هم زمان آقای طباطبائی‌نژاد و هم در دوره آقای محمد حمیدی مقدم که انصافاً به این حوزه بسیار علاقه‌مندند، حمایت وجود داشته است. در پیکسار هم از زمانی که تولید انیمیشنی کلید بخورد تا اکران شود سه سال طول می‌کشد، در مرکز گسترش هم این اتفاق می‌افتد، به همین دلیل ممکن است تولیدات ما به مدیریت‌های بعدی برسد.

دالوند درباره بی‌علاقگی بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه انیمیشن گفت: ما در حوزه تکنیک انیمیشن قوی هستیم. به داستانگویی هم علاقه داریم، داستانگوهای خوبی هم هستیم، اما زیر ساخت‌ها درست نیست. بخش خصوصی می‌خواهد به حوزه‌ای ورود کند که نه کنترلی روی آن دارد، نه شناخت از آن دارد. استودیوهای انیمیشن را انیماتورها می‌گردانند و در دفترشان چند مسئولیت دارند. در تولید و بازاریابی فعالیت می‌کنند و استودیوی کامل به مفهوم حرفه‌ای نیستند. ما به تخصیص، تقسیم‌بندی کارها و بازاریابی هنر نیاز داریم.

امیرمحمد دهستانی درباره حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حوزه انیمیشن گفت: بعد از موفقیت‌های جهانی در این حوزه، تعدادی محدود سرمایه‌گذار بخش خصوصی جذب شده‌اند. انیمیشن، بسیار تخصصی و هنری دیربازده است، به همین دلیل سرمایه‌گذاری در آن به ندرت اتفاق می‌افتد. ما صنعت رقیب داریم. مثلاً در ایران سینمای قوی داریم و سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد در آن حوزه سرمایه‌گذاری کند. حتی ساختار دولتی هم ترجیح می‌دهد این کار را بکند. تلویزیون هم تولیدکننده و نمایش‌دهنده انیمیشن است. انیمیشن‌های روز جهان به راحتی در دسترس است و همه می‌توانند با کمترین بها آن را ببینند.

وی ادامه داد: ما در حوزه انیمیشن گنج‌های بی‌شماری داریم و هدفمان مراقبت از این دستاورد و گنج است. این سلاح ایدئولوژیک و استراتژیک است. وقتی انیمیشن ما در کشوری اکران می‌شود و پرچم ما آنجا به اهتزار در می‌آید همه توجه‌ها به ما جلب می‌شود. متوجه می‌شوند که همه عوامل تولید این آثار ایرانی‌اند و ما چه جوان‌های هنرمند، خوش قریحه و با تکنیکی داریم.

دهستانی در بخش دیگری از برنامه گفت: بازاریابی و پخش در حوزه انیمیشن سخت است و اغلب افرادی که در این حوزه کارشان را شروع می‌کنند جذب سینما می شوند. امیدوارم بتوان در بخش دولتی مرکزی ایجاد کرد که به این کار سامان بدهد. بخش دولتی می‌تواند بدون چشم‌داشت و برای حمایت از انیمیشن ایرانی این کار را انجام بدهد. مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به عنوان متولی این بخش بیشتر درگیر تولید و مسائل آن است، همین موضوع باعث شده روی بازاریابی خیلی تمرکز نکنیم، ضمن این که بازاریابی بودجه می‌خواهد.

وی ادامه داد: حتی اگر به وی‌او‌دی‌ها پیشنهاد تولید انیمیشن بدهیم، آنها ترجیح می‌دهند فیلم یا سریال بسازند. در فرانسه مرکزی وجود دارد که سینمای ملی فرانسه را حمایت می‌کند. سینما و انیمیشن برای ما دستاورد است. دولت باید از این دستاوردها حمایت کند. الان هم دارد این کار را می‌کند، اما نباید آن را قطع کرد. بعضی‌ها که از برگزاری جشنواره‌ها انتقاد می‌کنند متوجه نیستند که جشنواره‌ها بستری برای دیده شدن این دستاوردهای فرهنگی در حوزه‌های مختلف است. ما اکران خارجی نداریم اما در فرانسه اگر فیلم خارجی اکران می‌شود، باید عوارضی بپردازد که هزینه تولید و حمایت از سینمای فرانسه شود.

انتهای پیام/

بازدیدها: 0

نظرات 0 در انتظار بررسی 0 تایید شده

آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.